TÜRK YAZARLAR

Anasayfa

Radi Dikici’nin Theodosius’u bir imparatoru etiyle kanıyla gerçek bir insan olarak resmediyor.
Yorgos Theotokas, 1922 felaketiyle birlikte binlerce Rum gibi terk etmek zorunda kaldığı İstanbul’u, kendi çocukluk ve ilkgençlik yıllarını, Leonis’in anılarında yeniden canlandırır.
Yazar, önümüze bir kahve çekirdeği koyuyor. Onun üzerine düşünebileceğimiz ne varsa cömertçe sunuyor. Osmanlı’nın sosyalleşme alanları üzerine...
Osmanlı’nın İstanbul’u, İstanbul’u “görme biçimi”nizi tamamen değiştiren bir kitap. Sizi yaşadığınız kentte bir turist gibi dolaşmaktan kurtarıyor.
Jön Türklerin Yükselişi’nin önemi, klasik Türk tarihçiliğinden ayrılmasını sağlayan tarihsel sosyolojik yaklaşımı. Naim Turfan’ın sorgulayıcı bakışı çalışmanın kıymetini artırıyor.
Cambazis, bir iç anlaşmazlık ve ona bağlı olarak beliren uyuşmazlık sonrası oluşan Kıbrıs meselesinin çözümlenmemesinin nedenlerini modern Rum siyasi kültür ve algısı olduğunu örneklerle ortaya koyuyor.
Bin yıllık bir zaman dilimini, Avrupa ve Asya gibi geniş bir coğrafyayı kapsayan “Ortaçağ” sadece Avrupa’nın nasıl oluştuğuna dair değil, çevresinin de nasıl kurulduğu hakkında bilgiler sunuyor.
 8  ...
YABANCI YAZARLAR