TÜRK YAZARLAR

Anasayfa

Yanis Vlastos’un hikâyesi, bir arada yaşamanın koşullarını yeniden tartışmamız gereken bir dönemde bu koşulların rutinleşmiş pratiklerce nasıl tahrip edilebildiği hakkında ipuçları barındırıyor.
Daniel Guerin’in 20’li yaşlarının sonunda, Nazi iktidarının hemen öncesi ve sonrasında Almanya’ya gerçekleştirdiği seyahatin notlarından oluşan Kahverengi Veba bir militan belgesel örneği.
Osmanlı sarayında resimli tarih yazımının rağbet görmesi 16. yüzyılın ortalarında başladı. 17. yüzyılın başlarından itibaren ise popülerliğini giderek yitirdi.
Galina Yermolenko’nun derlemesi ilginç bir tablo sunuyor ortaya. Özen Yula’nın oyunundan alıntılarsak, "geçmişini kimseye anlatmamış ve gücünün kaynağı da bu olan" bir figür var ortada.
Orhan Koloğlu’nun kitabı, Teşkilatı Mahsusa’yı merak edenlere zengin bilgiler sunuyor. Geçmişte neyi nasıl yaptığımızı, neleri neden yapamadığımızı öğrenmek isteyen tarih meraklılarına ufuk açıyor.
Afife Rezzemaza’nın hatıraları başta 1920’ler olmak üzere pek çok konuda yaygın kanaatleri sarsacak, en azından gözden geçirilmesini zaruri kılacak bilgiler ve izlenimler ortaya koyuyor.
Ortadoğu resmi tarihlerinin mahareti ve “tarih bildiğiniz gibi değil” savsözü bir kez daha doğrulanıp merakı kışkırtıyordu. Bu merakı Bartold’un Müslüman Kültürü başka bir pencereye yönlendiriyor.
 7  ...
YABANCI YAZARLAR