TÜRK YAZARLAR

Anasayfa

Balkan Savaşları, Troçki’nin Balkanlar ve savaş üzerine yazdığı yazılardan oluşuyor.
Gül İrepoğlu, lalenin dünya üzerindeki o muazzam hikâyesini anlatıyor. Bir çiçeğin yüzyıllar öncesinden, bugün kent sokaklarında, parklarındaki görüntüsüne kadar uzanan bir hikâye bu…
Nur İçözü yeni kitabı Hürriyet’te, Balkan Savaşları’nın yıkımına bakıyor. İlk bakışta bir aile travması gibi duran romanın alt katmanlarında savaşın ve zorunlu göçün yol açtığı yıkımın destansı aktarımı var.
Yanis Vlastos’un hikâyesi, bir arada yaşamanın koşullarını yeniden tartışmamız gereken bir dönemde bu koşulların rutinleşmiş pratiklerce nasıl tahrip edilebildiği hakkında ipuçları barındırıyor.
Daniel Guerin’in 20’li yaşlarının sonunda, Nazi iktidarının hemen öncesi ve sonrasında Almanya’ya gerçekleştirdiği seyahatin notlarından oluşan Kahverengi Veba bir militan belgesel örneği.
Osmanlı sarayında resimli tarih yazımının rağbet görmesi 16. yüzyılın ortalarında başladı. 17. yüzyılın başlarından itibaren ise popülerliğini giderek yitirdi.
Galina Yermolenko’nun derlemesi ilginç bir tablo sunuyor ortaya. Özen Yula’nın oyunundan alıntılarsak, "geçmişini kimseye anlatmamış ve gücünün kaynağı da bu olan" bir figür var ortada.
 5  ...
YABANCI YAZARLAR