TÜRK YAZARLAR
Şeriat Ülkesinde Kadın Olmak / Zekiye Yüksel

Öyle bir yer düşünün ki, adı yok eşin, çocuğun, kadının ve annenin.

Kadın ya “Ahmet’in Kızı” ya da “Muhammed’in Annesi” şeklinde var oluyor Riyad’da, daha doğrusu şeriatta.

Sevgiden habersiz milyonlarca kadın. Yolda yürürken (belli saatlerde) önlerine Suudi gençlerin attıkları numaralarda ya da henüz on üç yaşında ailesinin satmasıyla dördüncü karısı olduğu şeyhte arıyor sevgiyi. İlk defa balayı gecesinde görüyor kadın evlendiği kişiyi. Zekiye Yüksel’in deyimiyle, o gece kadın için tecavüzden farksız. Kaldı ki, henüz çocuk.

Dışarı çıkamıyor, ihtiyaçlarını karşılayamıyor, kocası ya da erkek çocuğu olmadan var olamıyor kadın. Araba sürmek, deveye binmek ütopik. Deve üzerinde eğer sallanırsa göğüsleri, tahrik oluyor Suudi erkekleri (!) Deveye binemeyince, arabaya binmesi de yasaklanıyor kadınların.

Sevgililer gününde ise Arabistan’da kırmızı rengi yasak, ya çağrıştırırsan sevgiyi? Kırmızı görüldüğü an tutuklanıyor kadın hatta kırmızı toka takan kız çocukları bile. Renkten korkulur mu yahu milletçe?

Kadınların, erkekler içerisinde bulunmaları ise en büyük günah, zina deniliyor. Öyle ki, yolda giderken Suudi gençler kızı arabaya alıp kaçsa, kızın niyeti var bilinip aranılmıyor bile. Kız çocukları, evden okula giderken dahi kaçırılma korkusu ile kapanıp, koşturuyor aceleyle.

Erkeklik olgusu, küçük yaşlardan beri işleniyor Araplarda. Küçük bir erkek çocuğu, annesini azarlama ya da onların deyimiyle “koruma” haddini kendinde buluyor. Hatta anne, erkeklerin önünde geçmese bile, küçük erkek çocukları “annelerinin gölgesini erkekler gördüğü için” annelerine evden çıkmayı yasaklıyor. Ne hastalıklı bir zihniyet!

Zengin Suudi erkekleri, fakir Müslümanları köle olarak alıyor, Allah katında zina olmasın diye de kadın kölelere bir günlük mut’a nikahı kıyıp, ertesi günü üç kere “boş ol” denilerek boşuyor. Zina yok, Allah katında günah işlemiş sayılmıyor Suudi, on ikinci karısını aldığında. Bu Araplar pek zeki, Allah’ı kandırıyorlar umarsızca.

Kadın görmek, şeytan görmekle bir tutuluyor Nisa Suresi’ne dayanılarak. Koca evde karısı ve Müslüman erkek bir köleyi bıraktığında, zinaya sebep olabilecek olanın karısı olabileceğini söylüyor, düşünmeden.

Abayeleri (peçe) olmadığı için 15 kız çocuğu canlı canlı yanıyor okulun içerisinde, erkek itfaiyeler girmiyor, kadın itfaiyeci zaten yok. İşte şeriat, böyle haklar veriyor kadına. Canlı canlı yanma hakkı. Ya da beş Arap genç peçeli bir kızı kaçırıp tecavüz ediyor. Yüzü açıldığındaysa, öz ağabeyinin öz kardeşine tecavüz ettiği anlaşılıyor. Sonuç? Erkekleri tahrik etmekten tecavüze uğrayan kız çocuğu öldürülüyor.

Ezan bile makamsız okunuyor bu Arapların memleketinde. Kadınlar, hocanın sesine aşık olmasın diye.

“Şeriat istiyorum” şeklinde nara atan kadınların bu ithamlarının cehaletten başka bir şey olmadığı anlaşılıyor bu satırlar okunulduğunda. Belki çok klişe ama, İlk defa balayı gecesinde görüyor kadın evlendiği kişiyi. Zekiye Yüksel’in deyimiyle, o gece kadın için tecavüzden farksız. Kaldı ki, henüz çocuk.

 şeriat isteyenler,

“Yallah Arabistan’a”

  
89 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
YABANCI YAZARLAR