TÜRK YAZARLAR
Kardeşini Doğurmak / Büşra Sanay

90'lı yılların başında öz kızına tecavüzden yargılanan baba, mahkeme salonunda hakime şöyle diyor;

"Hakim Bey, bahçenize diktiğiniz ağacın ilk meyvesini başkasına verir misiniz?"

14 yaşındaki kızına tecavüzle yargılanan bir başka baba ise, mahkeme salonunda şunları söylüyor;

"Benimle olmasaydı, zaten biriyle yaşayacaktı. Önce benimle deneyimledi. Ben yabancı değilim, babasıyım, ne var?"

Bu iki ifade, kitabın içeriğini gayet net açıklamaktadır. Okurken sindiremeyeceğiniz,ağlamaktan devam ettiremeyeceğiniz satırlar mevcut. Evden atılırlar korkusuyla, kocasının kızını taciz etmesine susan anneden tutun da, "abin nasılsa evlenecek biraz daha dayan" diyen anne, "kızım, kocamı kışkırttı aramıza girdi" diyen anneler de mevcut.

Yalnızca küçük kız çocukları değil, erkek çocukları da ensest ilişkiye maruz kalmaktalar. Öz babalarının, amcalarının, dayılarının, kuzenlerinin, abilerinin, dedelerinin, komşularının... Kayınpederinden hamile kalıp, intihar eden gelinler de mevcut.

Kitabı okuduğunuzda aklınız şaşıyor ancak düşünmeye de başlıyorsunuz. Çevremde bunları yaşadığı halde susan birileri var mı? Onlara nasıl yardım edebilirim? Onları nasıl anlayabilirim? Ayrıca okumanın, yüksek bir statüde olmanın aslında hiçbir işe yaramadığını, sadece "insan" olunması gerektiğini de anlıyorsunuz.

Yaşanan ensest vakalarında her daim kilit rolü oynayan kısım anneler. Çocuğunun yanında olan da, olmayan da mevcut. İnsan, dünyaya bir can getirmeden önce kendi ruhsal sağlığına dikkat etmeli, kendi parasını kazanır duruma gelmelidir. Kendi parasını kazanmalıdır ki, 9 yaşındaki evladı, babasından çocuk doğurduğunda, (kardeşini doğuran) "baban eve bakıyor, ben çalışmıyorum, az daha dayan" demesin.

  
146 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
YABANCI YAZARLAR