TÜRK YAZARLAR
İsmet İnönü / Necdet Uğur

"Biz kuvvetliyiz; çünkü akıl bizde"

Milli Mücadele Dönemi, İsmet İnönü'nün işgalcileri kastederek,"Kim kuvvetli,onlar mı biz mi?"sorusuna Atatürk bu cevabı veriyor, cevap Milli Mücadele'nin seyrini değiştiriyordu.

Bu dönem, güçlü işgalci devletlerle savaşmanın yanı sıra, Atatürk ve silah arkadaşları ülke içinde ayaklananlarla hatta ordu içinde ayrılıkçı politika güden Ali İhsan Sabis gibi komutanlarla da uğraşıyor, İnönü, bu komutanlarla ordunun bağlantısını keserek, orduyu prangalarından kurtarıyordu.

Savaşlardan ötürü ruhsal olarak sıkıntı çeken komutanlar, neredeyse intiharın eşiğine geliyorlardı.

İnönü, bu dönem yanında eşi Mevhibe Hanım olduğundan ötürü bu süreçten güçlü çıktığını belirterek, "Aile içinde dar zamanlarımı genişleten, kasvetli günleri aydınlığa yönelten başlıca desteğim, Eşim Bayan İnönü olmuştur"diyordu. Atatürk, ruh halinin bunalmasına, "Büyük

kumandanlık hasletidir. Bütün büyük kumandanlar ümitsizlik anında ölüme koşmuşlar ve ancak o zaman ümitsizlik anını zafere dönüştürmüşlerdir" cevabını veriyordu. Muharebede ruhsal olarak bunalan Fevzi Çakmak ise Kur'an okuyordu.

Komutanlar, bu problemlerin yanı sıra, TBMM salonunda da yer alan mebusların baskısına maruz kalıyorlardı. İlk meclis açıldığında İsmet İnönü'ye, "Bir kusurun var, bizim dediklerimizi yapmıyorsun" şeklinde konuşanlara, İnönü, "Beni övüyorsunuz, ancak bir kusurun var, bizim dediklerimizi yapmıyorsun diyorsunuz, sizin dediklerinizi yapsam, o övdüğünüz ben değil, siz olurum"cevabını vererek, gereksiz muhalefet yaratanlara haddini bildiriyordu.

Tüm bunların yanı sıra, meclis açıldığında Atatürk ile siyasi fikriyatları ters düşen ve Atatürk'e muhalif olan Cebesoy, Karabekir gibi komutanlara, İsmet İnönü,"Atatürk'ün aleyhinde hiçbir konuşma yapmayacaksınız" diyerek, cephede omuz omuza savaştığı silah arkadaşını koruyordu.

Görülüyor ki, Atatürk'ün her daim yanında olan İnönü, Atatürk hayata gözlerini yumduktan sonra da, hakkında yapılabilecek hadsiz yorumları tüm ömrü boyunca engellemeye çalışmış, Şevket Süreyya'nın kitabından örnekle çok iyi bir "ikinci adam" olmuştur.

DİLARA ÇELİK

  
231 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
YABANCI YAZARLAR