TÜRK YAZARLAR
Kösem Sultan Sultan İbrahim ve Cinci Hoca / Mehmet Samih Fethi

Kardeşi IV.Murad'ın ölümünden sonra Sultan İbrahim tahtta geçmişti. Ancak uzun yıllar kafeste kalan, zihnen sağlam olmayan bu padişah, tahtta kaldığı 8 yıl boyunca hem kendisinin hem de neredeyse hanedanlığının sonunu getirecekti.

Sultan İbrahim'in deliliği, yadsınamaz bir gerçekti. Kardeşinin ölümüne inanmayan İbrahim, IV.Murad'ı 3 kez teneşirde kontrol ettikten sonra, tahtta çıkmayı kabullenmişti. Ancak bir deliyi tahtta çıkartan Kösem, yıllar sonra bu kararından pişmanlık duyacak, eliyle tahtta çıkarttığı deli oğlunu, eliyle indirecekti.

Tahtta çıkan İbrahim'in ilk arzusu kadın olmuştu. Kadınlardan başka bir şey düşünmeyen İbrahim'in cinsel gücünün arttırılması için, cinci Hüseyin bulup getirilmiş, cinci Hüseyin, "padişaha dualar ederek, muskalar yazarak" onu sağlığına (!) kavuşturmuştu. Öyle ki bu adam, cinlerin prensesi diyerek 180 kiloluk Ermeni bir kadını İbrahim ile tanıştırmıştı. İbrahim, bu kadına öyle vurulmuştu ki, bir eyaletinin vergisini bu Ermeni'ye bağışlamıştı.

Ancak, sadece bir kadınla yetinmeyen İbrahim'in toplamda 800 cariyesi vardı. Şivekar adlı bu kadının davranışlarından rahatsız olan Kösem, kadını boğdursa da deli oğlunun kadın düşkünlüğüne engel olamamaktaydı.

Kadınlarla meşgul olan İbrahim, Girit kuşatmasından da bir haberdi. Devlet işleri ile uğraşmaz, işi gücü kadınlar olan bu Padişah, Şivekar'ı ölünce cinci hocası ile görüşüp, başka bir cin prensesi derdine düşmüştü. Sıkıştığını anlayan hoca, Sivas'ta bir kadının olduğunu ve dünyalar kadar güzel olduğunu iletse de, Sivas'ta hocanın bahsettiği kadın evliydi ve Vardar Ali Paşa, bu hanımı padişaha getirmeyi reddetmişti. Bu sebeple kellesi vurulan Ali Paşa nedeni ile Osmanlı'da Vardar Ali Paşa isyanı da patlak verecekti.

Saray soytarılarını donanma kaptanı, cinci hocayı kazaasker yapan bu padişah, bu kez de 13 yaşındaki Hüma Hatun'a tutulmuştu. Ancak bu tutulma diğerleri gibi değildi. Hüma gülünce gülüyor, ağlayınca ağlıyordu. Sırf Hüma istediği için 2 yaşındaki kızını bile evlendiren padişah, Hüma'yı da kendisine eş olarak almıştı. Hüma, İbrahim'e hem kız kardeşleri hem de annesi Kösem'i kötülemekteydi. Sırf bu sebeple dahi İbrahim, kız kardeşlerini çağırıp çok sevgili cariyesinin eline su döktürmüştü. Ayrıca, 100 odalı saray isteyen bu hanım, tüm odalarının da samur kürkü ile kaplanmasını istemişti.Bu sebeple samur vergisi dahi koydurmuştu. Vergiye karşı çıkan Kara Murat Ağa, kazan kaldırarak İbrahim'in tahttan indirilmesini sağlarken,İbrahim'in annesi Kösem'de bu yeniçeri ağasına destek veriyordu. Tekrar kafese kapatılan İbrahim çok geçmeden boğdurulmuş, yerine oğlu IV.Mehmet geçse de naipliğini Kösem yapmış, o çok sevilen Hüma Sultan da, karnında bebeği ile sürülmüştü.

Görülüyor ki, Osmanlı Hanedanlığı yalnızca Fatih ya da Kanuni'den ibaret değildi. Hanedanlık, delilerle, küçük çocuklarla, harem kadınlarının emirleriyle yönetilmişti. Sırf soy devamı için bir delinin dahi tahtta oturmasına izin verilmiş, hatta kutsal sayılmıştı. Çocuk sahibi olması elzem bir durum olan padişah, cinci hocaların da eline düşerek kendi sonunu hazırlamıştı.

DİLARA ÇELİK

  
56 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
YABANCI YAZARLAR