TÜRK YAZARLAR
Tarihin İlkleri ve Enleri / Arman Polatlı

Günümüzde insan hayatını şekillendiren en önemli icatların başında teknoloji gelmektedir. Teknoloji öyle bir hal almıştır ki elimize, evimize, işimize girmiştir. Örneğin, televizyon herkesin evinde bulunan bir alettir. Evinde televizyon olmadığını duyduğumuz kişilere ise şaşkınlıkla yaklaşırız. Yayınlanan diziler, filmler, haberler ve çok dahasını televizyondan öğreniriz. İzlediğimiz dizi ya da filmlerde bir karakter severiz ve takip ederiz. Bu kişilere aktör, artist, oyuncu deriz. Peki, şunu merak etmez miyiz? Mesela tarihteki ilk aktör ve oynadığı ilk film neydi? Ya da mesela ilk sakız, kaçırılan ilk uçak, ilk bilgisayar, ilk boşanma olayı veyahut en yüksek dağ, en uzun nehir, en pahalı gitar, dünyanın en derin noktası. Bunlar ve dahası birçok bilgiye Arman Polatlı’nın yazarlığını yapmış olduğu Tarihin İlkleri ve Enleri kitabında cevap buluyoruz.

Örneğin, Türkiye’de ilk müze çalışmalarının Aya İrini’de başladığını, İlk Atatürk Heykeli’nin İstanbul Gülhane Parkı’na 3 Ekim 1926 günü, Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippel tarafından dikildiğini öğreniyoruz.

69 tane çocuk doğurarak dünyanın en fazla çocuğuna sahip olan anne unvanını Rusya’da 1707-1782 yılları arasında yaşamış olan Valentina Vassilyeva’nın aldığını, en yüksek binanın ise Dubai’de 2010 yılında inşa edilen Burj Khalifa olduğunu okuyoruz.

“Bir uzunluk, kendisinin yedide biri kadar bir başka uzunlukla toplandığında ortaya çıkan sonuç 19 olduğuna göre, acaba bu uzunluğun kendisi ne kadardır?”

Yukarıdaki matematik probleminin M.Ö 1700’lü yıllarda bir papirüsün üstünde Ahmes adlı bir yazara ait olduğunu, 1700’lü yıllarda meydana çıkan cebir kavramının değişmeden 2019’a gelişini ise eminim ilgiyle okuyacaksınız.

Arman Polatlı’nın ufak anekdotlarla yazmış olduğu Tarihin İlkleri ve Enleri kitabı, okurken çok şaşırtacak, bazı bilgilerde ise kendinizi sorgulayacaksınız.

 

DİLARA ÇELİK

  
765 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
YABANCI YAZARLAR