TÜRK YAZARLAR
Atatürk Etkisi / Sinan Meydan

"Ne Abdulhamit ne Enver Paşa ne Adnan Menderes ne de başka biri, bu milletin hayatında "Atatürk Etkisi"yle kıyaslanabilecek kadar güçlü bir etki yaratabilmiştir."[1]

İddialı gibi duran bu söz aslında tarih bilen biri için gayet nesnel. Bütün tarihi şahsiyetlerin hayalleri vardır ancak çok azı başarı ile noktalayabilir mücadelesini.

Mustafa Kemal Atatürk ülkenin kurtuluşuna önderlik etmiş ve devrimleri hayata sokabilmiştir. Bugün bunları korumak ve devam ettirmek bizlerin elinde olsa da hepimizdeki bu devrimleri koruma arzusunun kendisi de bir Atatürk Etkisi değil midir? Çünkü Anıtkabir'i ziyaret ettiğimde anı defterine "Öldüğüm gün bile son derdim, senin bize emanet ettiğin devrimler olacak"[2] diye yazdıran da Atatürk Etkisi idi.

            Sinan Meydan, İnkılap Yayınevi'nden çıkarmış olduğu[3] esere muhteşem bir isim bulmuş. Çünkü bir yazarın kitap adıyla ve kapağıyla okuyucuyu etkileyebilmesi, onu kitabın içine çekebilmesi çok önemli. Atatürk Etkisi de sadece ismi ile bile okuyucuda merak uyandırıyor.

            Sinan Meydan ilk defa bir Atatürk kitabı yazmadı. Türkiye'de Atatürk üzerine çalışmalar yapan ve halka Atatürk'ü anlatan en önemli tarihçilerden biri demeyeceğim çünkü en önemlisi. Hayatını tarihin başka alanlarına veya başka şahsiyetlerine[4] adamadı. Sadece ve sadece Atatürk üzerine yazdı, düşündü ve yaydı. Atatürk'e yönelik iftiralara yönelik çıkarmış olduğu kitaplar bugün başvuru kitabı. Sinan Meydan kitap yazdığında insanlar artık ne yazdığına bakmaksızın satın alıyor, okumasa bile rafına koyuyor.

            Şuan hem Sözcü gazetesinde yazıyor hem de tarih çalışmaları yürütüyor. Üzerindeki üretim yapma sorumluluğu anlaşılan onu tüm yazarların yaptığı klasik taktiğe yöneltmiş. Kafasındaki kitabı çıkarmak için gazetedeki yazılarını yazarken belli bir yazı ve konu politikası belirlemiş olacak ki bugün çıkarmış olduğu Atatürk Etkisi adlı eserin Sözcü gazetesinde yazmış olduğu yazılardan oluştuğunu görüyoruz. Bugün aynı şeyi Yılmaz Özdil'in, Soner Yalçın'ın da yaptığına şahit olabilirsiniz. Aydınlık'ta yazarken ben de aynı şekilde yapıyordum. Çünkü gün ne yazık ki 24 saat. Ve süreli yayınlar için sürekli araştırma yapmak hayatını kapatır insanın.

            Atatürk Etkisi kitabı, bir çırpıda leblebi gibi okunuyor. Bakkal Mahmut veya kasap Hayri'nin de okuması için yazılmış, okunurken ciddi tarih alt yapısı gerektirmeyen, kaynak ve dipnotlara[5] boğmayan muhteşem hafif bir kitap. Şimdi bazı sivrisinekler çıkıp eleştirebilir. Sanki Sinan Meydan kaynakça koymayı bilmiyormuş gibi "Vay efendim kaynakça nasıl olmaz" diye atılanlar olabilir. O zaman onlar (eğer iyi niyetlilerse) Sinan Meydan'ın bir raf dolusu diğer kaynakçalı kitaplarını okurlar. Çünkü bu aralar Atatürk kitabı yazanlara saldırmak bazılarına iyi geliyor.

AHMET ÖZGÜR TÜREN[1] Sinan Meydan, Atatürk Etkisi, İnkılap Yayınevi, İstanbul, 2018, s.373

[2] 21 Ocak 2019 Anıtkabir Ziyaretinde Anı Defterine Yazdığım Not

[3] Sinan Meydan, Truva Yayınları'ndaki mücadelesinden sonra yıllardır İnkılap Yayınları ile çalışmaktadır.

[4] Mehmet Akif üzerine yazdığı Vaiz adlı eseri de vardır.

[5] Satır aralarında Sosyal Bilimler tarzı dipnotlama yöntemi kullanılmış. Gazetede yazıları klasik dipnotlama yöntemine uygun olmadığı için bu yol tercih edilmiş.

  
793 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
YABANCI YAZARLAR