TÜRK YAZARLAR
Tarihe Geçen Savunmalar / Ömür Uzel

“Bütün sevgimi özgürlüğe veriyorum ve geriye yetkililer için bir şey kalmıyor.”

Bağımsız Bosna-Hersek kurucu Cumhurbaşkanı, İslam Manifestosu yazarı ve Genç Müslümanlar teşkilat üyesi Aliya İzzetbegoviç, Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin sözde toplumsal düzenine yönelik tehdit iddiasıyla yargılandığı Saraybosna Davasında yargıçlara verdiği ifadesini bu sözlerle bitirmişti. Yazarlığını Ömür Uzel’in yapmış olduğu Tarihe Geçen Savunmalar adlı kitap bizlere, hem ülkemizde hem de dünyada davalarındaki savunmalarıyla, mücadeleleriyle ses getirmiş olan şahsiyetlerden bahsetmektedir.

Sokrates, tanrıları reddettiği ve gençleri yoldan çıkardığı için Atina Meclisinde yargılanırken “Yasalar beni suçlu görebilir ama esas suçlu yasalar!” diye bağırıyordu. Öyle ki savunduğu fikirlerinden vazgeçmeyerek, baldıran zehri içerek yaşamını sonlandıracaktı.

Arkadaşları ile diktatör Batista’yı devirmek isteyen ancak başarısız olmasından ötürü tutuklanan Fidel Castro ise tarihe adını yazdıracak, “Beni tarih aklayacaktır” dediği gibi tarih onu aklayacaktı.

16 Temmuz 1971’de başlayan THKO-1 Davası’nda, TCK’nin 146.maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle Deniz Gezmiş yargılanacak,“Bizi, bağımsız ülkenin çocukları olmaktan mahrum eden; hepiniz dahil, sizlersiniz!” diyerek savunmasını bitirecek ancak Ankara Mamak Cezaevi’nde idam edilecekti.

Baader-Meinhof Çetesi olarak bir gruba katılan, hapishanedeki Andreas Baader’in kaçırılmasına yardım eden, Kızıl Ordu’nun kadın öncülerinden olan Ulrike Meinhof, Almanya’nın Stammheim hapishanesinde tecrit hücresinde tutulurken, oyun yazarı Dario Fo, onun adına “Ulrike, Bağırıyorum” adında bir oyun yazacak ve oyunu “Kadının özgürlük ve eşitliğini en üst düzeylere eriştirdiniz; gerçekten bir kadın olarak beni bir erkek gibi cezalandırdınız” sözleriyle başlatacaktı.

Georgi Dimitrov’un yaptığı Leipzig Savunması, Aziz Nesin’in davası, Sabahattin Ali’nin, reisicumhura hakaretten yargılanması, Adnan Menderes’in Yassıada yargılamaları ve dahası Tarihe Geçen Savunmalar’da yer almaktadır. Tanıtımın sonuna gelirken, Sabahattin Ali’nin savunmada dile getirdiği şu söz, bizler için özet niteliğinde olacaktır.

“Ben bu memleketin hakiki evladıyım; memleket, hükümet ve reisicumhur benimdir.”

DİLARA ÇELİK

  
1933 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
YABANCI YAZARLAR