TÜRK YAZARLAR
Kısa Avrupa Tarihi / John Hirst

“O Sextus Tarquinius. O dün gece konuğummuş gibi gelen ve benden faydalanan bir düşman. Bu benim ölümüme sebep olacak ve eğer siz erkekseniz onun da ölümüne”

Zorba kral Gururlu Tarquinius alaşağı edildikten sonra oğlu Sextus Tarquinius, Collatinus’un karısı Lucretia’ya tecavüz etmiş, bunun sonucunda Cumhuriyet isyanı ateşlenmişti. Lucretia, Sextus’un tecavüzünden sonra yukarıda ki sözleri söylemiş daha sonra da kalbine bir bıçak saplayarak hayata veda etmişti. Brütüs, Lucretia’nın kalbinden bıçağı çekip, intikamını alacağı konusunda yemin etmişti. Keza, bunu da gerçekleştirecekti. John Hirst’in yazarlığını yaptığı, Kısa Avrupa Tarihi adlı kitabın içeriği, Avrupa’da Klasik Çağ ve Orta Çağ’dan başlamış, İki Dünya Savaşına kadar devam etmiştir.

Avrupa uygarlığı ilk olarak üç öğeden oluşmuştur. Bunların en önemlisi Eski Yunan ve Roma Kültürleridir. Eski Yunan şehirleri kalabalıklaştıkça koloniler kurmaya başlamış, bu koloniler, Romalılar ile etkileşim sağlamıştır. Zamanla Yunan ve Roma bilimi ortaya çıkmıştır. Romalıların “Roma İmparatorluğu Hıristiyan olur” düşüncesi sonrası Hıristiyanlık ile bağlantı kurulmuştur. O sırada istila ile uğraşan ve savaşı eğlenceli bulan Cermen Savaşçıları içinse, “Cermen Savaşçılar, Yunan ve Roma bilimini muhafaza eden Roma Hıristiyan Kilisesini destekler” anlayışını doğurmuştur.

Alimler, kadim sanatçıların yaptığı gibi sanat yapmak, onlar gibi düşünüp, onlar gibi Latince yazmak düşüncesine eriştiğinden Rönesans ortaya çıkmıştır. Rönesans sonucu Yunan ve Roma çağı, ilk defa klasik çağ olarak isimlendirilmiş, “klasikler mükemmeldir”mesajı ortaya çıkmıştır. Rönesans, reformun önünü açmış, “Hıristiyanlık Roma’ya ait değildir” düşüncesine sahip Martin Luther, İncil’i, Almancaya çevirerek, Protestanlığın babası olmuştur.

Tarihin dönüm noktalarından biri olan Fransız Devrimi’nin ilk amacı ise anayasal monarşi oluşturmaktır. Keza, Fransa’da bulunan üç sınıfında kendi meclisleri vardır ( Ruhban, Asilzadeler, Sıradan insanlar). Ancak asıl amaç herkesin eşit miktarda vergi ödemesini sağlamaktır. Lakin devrimciler bir süre sonra kendi aralarında savaşmaya başlamış, bir grup Jakoben adını almış ve kralı idam etmişlerdir. Jakobenler daha sonrasında bir cumhuriyet kurmuşlardır.

Avrupa Tarihini bilmeden günümüzde olan olayları değerlendirmemiz veyahut bir sonuca bağlamamız imkansızdır. Dünya tarihi, Avrupa üzerinden şekillenmiştir. Avrupa’da devrimler, ekonomik krizler, bilimler baş göstermiş,  krallıklarda uygulanan yönetim biçimleri ise tarihte yerini almıştır. Avrupa’da söylenmiş olan bir söz, icat edilen bir alet, ortaya çıkartılan bir ideoloji, farklı düşünce biçimleri, lakaplar vs. hala geçerliliğini korumaktadır. Şarlman’ın en sevdiği yazar olan Aziz Augustine’nin söylemiş olduğu söz, Avrupa’daki krallıkları tanımlayan en iyi örnektir.

“Eğer adalet yoksa krallıklar, büyük soygunlardan başka nedir ki?”

Dilara ÇELİK

  
933 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
YABANCI YAZARLAR