TÜRK YAZARLAR
Kazım Karabekir'i Kızından Dinledim / Berk Sayar

 

“Vatan için millet için çalışıyor ben onu tutuklamam!”

 General Kazım Karabekir, İstanbul’dan ona gelen Mustafa Kemal Atatürk’ü gördüğü yerde tutuklama emrini böyle reddetmiş ve hatta Atatürk’e “Ordumla emrinizdeyim Paşa’m” demişti.

 Yazarlığını Berk Sayar’ın yapmış olduğu “Kazım Karabekir’i Kızından Dinledim” adlı kitap, Kazım Karabekir’in hayatını, bilinmeyen yönlerini, Mustafa Kemal Atatürk ile arasındaki ilişkiyi, İzmir Suikastında yargılanma sürecini ve dahası hiç duymadıklarımızı, kızı Timsal Karabekir Yıldıran’dan dinleme şansı sunuyor. Öyleyse, Timsal Karabekir Yıldıran’ın dediklerine kulak verelim ve dinleyelim, Kimdir Kazım Karabekir?

 Mustafa Kemal Atatürk’e Milli Mücadele için destek veren ve Milli Mücadele boyunca canla başla vatanını savunan bir komutandır.

 En büyük arzusu Doğu’yu işgalden kurtarmak olan ve bunu da başaran, daha sonrasında, Kars kalesine Türk Bayrağını astığında “Bu benim hasretini çektiğim en büyük ülkü idi” diyendir.

 Komutan olmasının yanı sıra keman çalan, tiyatro ve şiir yazandır.

 Kurtuluş Savaşı’nda yetim kalan 6 bin çocuğa babalık edip, “ Binden fazla çocuk babasıyım, hayatımın en mesut günleri.” diyendir.

 6 bin yetim Türk evladının yanı sıra Ermeni yetim çocuklara da bakan, ancak onları dinlerini, dillerini yaşayabilsinler diye Türk çocukları arasına katmadan, asimile etmeden babalık yapandır.

 Trabzon Ermeni Yetimleri tarafından 1922’de “Yetimler babası kahraman Kazım Karabekir Paşa Hazretleri” yazılı bir portre hediyesi alandır.

 Kars’ı kurtardıktan sonra Harbiye Nazırı Abdullah Paşa’ya doğudaki Ermeni Mezalimini anlatan vesikalar gönderen “İleride Ermeniler yaptıkları mezalimin tersiyle Türkleri suçlayacaklar” diyendir.

 Kazım Karabekir, Kürt askerlerine ne derdi? Sorusuna cevaben, “Türk-Kürt ayırt etmeksizin evlatlarım” cevabını verendir.

 Türk Yılmaz, Ülkü, Milli Yemin, Dokunmayın Türk’e marşlarını yazandır.

 İzmir Suikastında yargılanmak üzere “İsmet seni çaya çağırıyor” denilerek habersizce mahkemeye götürülendir.

 İstiklal Marşı yarışmasına katılıp “Ya İstiklal ya ölüm, vatanım, milletim, sancağım, evim. İstiklalsiz yoktur yerim” diyendir.

 1946 yılında Edirne Selimiye Camisinde “Türk Yılmaz” mahyası yaptırandır.

 Devrim olmadan evvel, devrimle ilgili evrimin olması gerektiğini savunan ve kızlarına, bir gün toplumda batıyı temsil eden fötrlü erkeklerin de ve bir yandan doğuyu temsil eden çarşaflı kadınların da olacağını söyleyendir.

 Halil Kut Paşa ile Kut-ül Amare’de büyük başarılar elde edendir.

 Mustafa Kemal Atatürk’e siyasi fikir ayrılıklarından dolayı kırgın olmasına rağmen, “Eğer Mustafa Kemal Atatürk, hasta iken çağırsaydı gider miydin?” sorusuna “Giderdim. Mustafa Kemal Atatürk çağırmış gidilmez mi?” diyendir.

 Yetim çocuklardan Gürbüzler ordusu kuran, onları yetiştiren ve öyle ki aralarından 13.Genelkurmay Başkanı Ahmet Cemal Tural’ı çıkartandır.

 Kazım Karabekir denildiği vakit akla gelen o mukaddes sözünde sahibidir.

 

“Cihan yıkılsa, Türk Yılmaz”

 

DİLARA ÇELİK

 

 

  
868 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
YABANCI YAZARLAR