TÜRK YAZARLAR
19 Mayıs 1999 Atatürk Yeniden Samsun’da / Turgut Özakman

-Ah! Şu Atatürk bir gelse, bir canlansa şu mezarından

-Şimdi Mustafa Kemal olsaydı böyle mi olurdu?

-Paşanın yattığı yerde kemikleri sızlıyor. Keşke görseydi bu günleri…

‘’Şimdi düşünelim.’’

Bir mucize gerçekleşse ve Gazi Mustafa Kemal Paşa Anıtkabir’de dirilip yıllar önce milli kurtuluşu başlatmak için vardığı Samsun topraklarına 19 Mayıs 1999’da yeniden ayak bassa, insanlar ne hisseder, ne gibi bir değişiklik yaşanır ve baştaki sorumsuz liderler kendilerini ne tür bir sorumluluk içinde bulurlardı?

Kitabı elime ilk aldığımda her insan gibi benim de ön yargılarım oldu. Kendi kendime dedim ki; her ne kadar roman dahilinde de olsa tarihi bir olay en etkileyici şekilde nasıl anlatılabilir? Ama okuduktan sonra Turgut Özakman, keskin zekası, duru ve özgün stili ile düşündüklerimi çöpe taşımayı başardı.

Peki, bunu nasıl başardı biraz bahsedelim.

Gazi Paşa, Samsun'a yeniden vardıktan sonra eski günlerdeki gibi Ankara’ya geçiyor ve ülkeyi yeniden incelemeye başlıyor. Gördüğü durum karşısında uğradığı hezimet sayfalarda o kadar güzel bir şekilde dikte ettirilmiş ki insan kendine sormadan edemiyor; Savaş ortasında maarif kongresini toplamayı başarmış bu millet nasıl olur da bu derecede çökertilip uyutulabilir.

İş başa düşüyor ve halkı aydınlatmak için her akşam yayın karşısında konuşmalar yapmaya başlıyor.

Bu konuşmalarda yalan yanlış yazılan tarihe, işgal antlaşmalarına dem vuruyor, bu ülkenin kuruluşunda ne gibi zorluklara şahit olduğuna, şehit olan silah arkadaşlarına, din ve laikliğin arasındaki ince çizgiye ve daha nice iyi öğrenilmesi gereken konularla bilinçleri tazeliyor.

Kitapta geçen bu bilinç tazelenmesine bir örnek olarak:

Kısacası ölüyorduk, dirildik; kulduk, vatandaş olduk; yarı sömürgeydik, tam bağımsızlığa kavuştuk; çağ dışıydık, çağı yakaladık; dünyaya kapalı bir toplumduk, dünyaya açıldık.

Bizden sonrakilerin, aydınlanmayı sürdüreceği, ekonomik ve sosyal kalkınmayı birlikte götüreceği, eksiklikleri tamamlayacağı, demokrasiyi yerleştirip geliştireceği ümit edilirdi.

Yani diyeceğimiz Turgut Özakman Atatürk’ü tekrar bir getiriyor bin getiriyor.

Hem aydınlatması

Hem hesap sorması için…

Kitap sonundaki sürprizi de okuyanlara adıyor.

OKTAY TOSUN

  
916 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
YABANCI YAZARLAR