TÜRK YAZARLAR
Atatürk ve Din / İsmail Yakıt

 “Din lüzumlu bir müessesedir. Dinsiz milletlerin devamına imkan yoktur.”[1]

Mustafa Kemal Atatürk, Asaf İlbay’la çıktığı gezide kendisine yöneltilen “ din hakkındaki düşünceleriniz nedir?[2] sorusuna böyle cevap vermişti. Yazarlığını İsmail Yakıt’ın yapmış olduğu Atatürk ve Din adlı kitap, konu ve anekdotlarla merak ettiğimiz tüm sorulara cevap veriyor.

"Mustafa Kemal Atatürk ve Din" konusu her daim tartışmalı bir konu olmuş, okunan her anıda, görülen her fotoğrafta sorgulanmıştır. Bizlere cevap veren kimi zaman Atatürk’ün fotoğraflarında semaya açılan elleri olmuş, kimi zamansa mecliste yapmış olduğu konuşmaları.

Peki, kimdir Atatürk?

Dini, Allah ile kul arasında bir ilişki olarak görendir. [3] Dini ve dili fazilet olarak benimseyen[4], dinimiz hem ekmel hem ahir diyendir. [5]

Hocaları astı diyenlere cevaben her sarıklıyı hoca sanmayan, hocalığı dimağda arayandır.[6] Her daim konuşmalarına Cenab-ı Hakk bizimledir [7]diye başlayan, Kocatepe’de “Ya Rabbi! Sen Türk ordusunu muzaffer eyle” [8]diye dua edendir.

Atatürk’ü Hz.Peygamber ile bir tutup, insanları kışkırtanlara karşılık, peygamberden bahsederken “O Allah’ın birinci ve en büyük kuludur. Benim, senin adın silinir; fakat sonsuza kadar o ölümsüzdür” [9]diyendir. Hz. Peygamberin askeri anlayışına hayran olandır.

Atatürk’ü, Osmanlı düşmanı olarak gösterenlere karşın, Yavuz Sultan Selim’e “Hazret-i Yavuz”[10] diye hitap edendir. Kuran-ı Kerim’in tefsirini yaptıran[11], mecliste Diyanet İşleri Başkanlığını kurandır.[12]

Halka duyduğunu anlaması ve böylece daha derin duygulara erişebilmesi için Ezan’ı Türkçe dinlettirendir.[13]

Din ticareti yapanlara, kendini peygamber ilan edip Menemen’de Kubilay’ın başını kesenlere,  İngiliz desteği alıp “Ben Hilafet ordusuyum” diyenlere, elinde Kuran ve yeşil bayrak taşıyarak Doğu’yu talan eden Şeyh Said ve taraftarlarına, Şapka Kanunu yüzünden asıldı diyip masumaneleştirilen ancak “anneye ve kıza şehvet duymadan” bahseden, ayrıca Kuvayı Milliyeciler için de adi eşkıya diyip idamlarını isteyen İskilipli Atıf güruhuna haddini bildirendir.

Ne dinsizdir Atatürk ne de dinsizliği getirendir. İftira atanlara, karalamaya çalışanlara, insanları kışkırtanlara verilecek tek cevap Ebu Zerr’in anlatımıyla buyuran Hz. Peygamberdir:

“Kim bir adamı ey kafir diye çağırır veya ona ey Allah’ın düşmanı derse, o adam da böyle değilse, bu söz, söyleyenin kendisine döner.”[14]

 
Dilara Çelik


[1] İsmail Yakıt, Atatürk ve Din, Ötüken Yayınları, 1.Basım 1999, s. 21

[2] Age., s.20

[3] Age., s.16

[4] Age., s.22

[5] Age., s.24

[6] Age., s.24

[7] Age., s.24

[8] Age., s.25

[9] Age., s.30

[10]Age., s.32

[11]Age., s.35

[12]Age., s.36

[13]Age., s.36

[14]Buhari, Edeb 44

 

  
1063 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
YABANCI YAZARLAR