TÜRK YAZARLAR
Kutsal Yolculuk Hac Kartpostallarla Hac Yolu / Murat Kargılı
Denizler Kitabevi, koleksiyoncular ve tarihçiler için çok ilginç bir kitap daha yayımladı. Kutsal Yolculuk: Hac çok sayıda kartpostaldan oluşuyor. Malum, kartpostallar geçmişi günümüze taşıyan en önemli malzeme arasında yer alıyor. İstanbul’un ya da başka Osmanlı kentlerinin çok iyi bilinen binlerce kartpostalı vardır. Ama hac konulu bir kartpostal koleksiyonu hakikaten meraklısını kışkırtan bir albüm. Kitapta yer alan resimler hac seyahatinin çeşitli aşamalarını anlatıyor. Böylece 19. asırda hacıları, hac yolculuğunu, oradaki hayatı, ibadeti ezcümle bir inanç ve seyahat sistemii görmek mümkün oluyor.

İçinde birbirinden farklı görseller barındıran kitapta en dikkat çekenlerden biri geleneksel hacı uğurlamaları gösteren kartpostallar. Bu kartpostallar genellikle hacca gitmek üzere olanların ve yakınlarının selamlaşmaları ve helalleşmelerine dair pek çok detay sunuyor. Örneğin Eminönü çarşılarında dolaşan Orta Asyalı hacı adaylarının günümüze kalan görüntüleri yer alıyor ki bu çok eski bir geleneğe işaret ediyor. Farklı coğrafyalarda yaşayan hacı adaylarının Mekke’ye gitmeden önce payitahta gelip Sultan’a saygılarını iletme adetini.  Kitaptaki birçok kartpostalda da o dönemlerde Eminönü’nde, Eyüp’te hacı adaylarına rastlamak mümkün.

Bunun yanı sıra kervanlara katılmak üzere yola çıkan deve ya da at üstünde hacı adayları da göze çarpıyor.  1910 tarihli bir kartpostal, Mısır’dan hac için yola çıkan kervanların Süveyş Kanalı’nı geçişlerini gösteriyor. Tarihe tanıklık eden bu fotoğraflarda develerin, eşeklerin sırtında ya da yaya olarak ilerleyen, günler, aylar boyunca devam eden kervanlarda yolculuk eden hacı adaylarının yolculukları izleniyor. Ayrıca kartpostallar arasında Mekke’nin fotoğrafları da var. Kâbe’yi tavaf eden ihramlı hacılar, Kâbe örtüsünün detayları... 

Kitabın çok önemli bir özelliği de bütün Osmanlı coğrafyasından hac kartpostallarını bir araya getirmesi. Balkanlardan Mısır’a ve Trablus’a farklı hacı adayları, farklı gelenekler, farklı seyahat hikâyeleri. Kitap, sadece resimleri arka arkaya sıralayan bir albüm değil. Gerek kartpostalların sınıflandırılıp bölümlere ayrılması, gerek veridiği bilgilerle doyurucu bir çalışma. Kartpostallarla birlikte o dönemin âdetleri, farklı milletleri, seyahat biçimleri ve hatta  ibadete dair açıklamalar mevcut. Tarihi açıdan ilgi çekici detaylar barındıran bu kısa metinlerin yanında İngilizce çevirileri de var.

Hem tarihi hem de dini açıdan önemli bir geleneği sunan Kutsal Yolculuk: Hac, Murat Kargılı’nın kalemiyle zenginleşmiş, meraklıları için önemli bir kaynak kitap.

Cihan Erken

  
1069 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
YABANCI YAZARLAR