TÜRK YAZARLAR
Lozan İftiralarına Cevaplar / Ahmet Özgür Türen

Tarih boyunca en çok savaşa sahne olmuş Anadolu'da 90 yıllık eşi görülmemiş bir sulh ortamının mimarı olan Lozan'ı tartışmaya açanlar, bu toprakları cehenneme çevirmek ve yaşantımızı Ortadoğu'ya döndürmek isteyenlerdir. Lozan'a saldırmanın açıklaması budur.

Böyle başlamıştı kitap.

Halbuki en başta kitabı elime aldığımda "kaynak ve dipnotların bolluğu" sebebi ile Lozan üzerine yazılmış akademik ve sıkıcı bir kitap olduğunu sanmıştım. Ancak okumaya başladığınızda çok geçmeden bu fikriniz değişiyor. Popülist olmadan popüler olmayı başarmış bir eser.

Tarihçilerin çok azı hem akademik olup hem de halka inebiliyor. Ahmet Özgür Türen'in en iyi yaptığı şey de bu. Kaynak ve belgelerle harmanlanan bir eseri sıkıcılıktan kurtarıp, Bakkal Mahmut'a, Fırıncı Mehmet'e okutmak. Zaten belli kesimlerde yayılmış olan Lozan'ın 100 yıllık bir anlaşma olduğu iddiası da başka türlü çürütülemezdi.

Tarihi manipüle eden kişilerin "İstanbul'u tek kurşun atmadan neden verdiler sanıyorsunuz", "2023'ten sonra yer altı madenlerini kullabilecekmişiz", "Adaları Lozan'da verdik" gibi söylemlerini kesin ve belgeli bir şekilde çürüten bu eserin Kumpas Şehidi Ali Tatar'a adanmış olması da mutluluk verici.

Kitabı okumak sadece bir günümü aldı. Bilgilerin hap gibi verilmesinden memnun oldum. İçerik olarak ne eksik ne fazla. Her şey kıvamında olmuş. Ahmet Özgür Türen dışında kitapta yer alan diğer tarihçiler Yrd.Doç.Dr.Mehmet Emin Elmacı, Sevgi Bayat, Ferdi Çakmak, Emre Atan, Cihan Ozan Beydes.

Çok sık duyduğumuz Lozan'ın aslında 100 yıllık bir anlaşma olduğu konusunda kitaptan bir alıntı vermek istiyorum:

"Şimdilerde Lozan Antlaşması’nın yüz yıllık olduğuna ve içeriğinde gizli maddeler bulunduğuna dair birçok safsata Lozan’ı değersizleştirmek adına dillendirilmekte ve özellikle sosyal medyada bu yalanlar olabildiğince yer bulmaktadır. Tuhaf olan Lozan’ı hezimet olarak gören güruhun Lozan’ın 100 yıllık yani 2023’te süresi bitecek bir antlaşma olduğunu iddia ederken 2023’ten sonra ne olacağını bazı komik öngörüler dışında bilememeleridir. Neresinden tutarsanız tutun hiçbir dayanağı, belgesi olmayan bu düşünce Türkiye’den başka hiçbir memlekette de dile getirilmemektedir."

Son olarak kitapta dikkatimi çeken başka bir şey de Türk Düşmanı olarak bilinen İngiliz Tarihçi Tynbee'in Lozan hakkındaki yorumu;

 “Lozan’da müttefikler, Türk ulusçularının yaklaşık olarak tüm taleplerine boyun eğdiler. Dünya şaşılacak bir manzarayla karşı karşıya kalmıştır. Yenilgiye uğratılmış ve görünürde yıkılmış olan bir ulus, yıkıntıların üzerinden yükselerek kesinlikle eşit koşullar içerisinde dünyanın en yüce uluslarının önüne çıkarak, Birinci Dünya Savaşı’nın aşağılanmış olan muzafferlerinden hemen hemen her ulusal dileğini kazanmıştır."

Berk Yıldız

  
962 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
YABANCI YAZARLAR